بارگذاری فوری ایمپلنت ها  | Immediate Loading

استفاده از ایمپلنتهای دندانی جهت جایگزینی دندانهای از دست رفته امروزه به درمانی متداول در دنیای دندانپزشکی تبدیل شده است. از آنجا که اطلاعات عمومی در رابطه با ایمپلنتها اعم از جنس آنها٬نحوه عملکردشان٬روشخای مختلف جراحی و انواع پروتزهای متکی بر آنها٬طول عمر ایمپلنتها و هزینه های مربوطه در بسیاری از سایت های اینترنتی و نشریات مختلف قابل دسترسی می باشد٬تصمیم گرفته شد که در این سایت به جنبه های درمانی دیگر ایمپلنت های دندانی پرداخته شود.

بازسازی های کامل دهان و دندان در قوس های فکی بدون دندان به کمک ایمپلنت های دندانی

از دست رفتن کلیه دندانها به همراه کاهش چشمگیر نسوج نگهدارنده آنها (استخوان و لثه) معمولا باعث بوجود آمدن مشکلات بغرنجی برای بیماران می شود. پیری زود رس در اثر پیدایش خطوط و چروک های عمیق در اطراف دهان (بر روی لبها و همینطور گونه ها و پوست اطراف چانه) که خود ناشی از فقدان دندانها و استخوان اطراف آنها به عنوان داربست های نگاهدارنده این نسوج می باشد٬در کنار تأثیر بی چون و چرای روحی از دست دادن دندانها  سبب می شود بیمار برای درمان ایده آل ایمپلنتهای دندانی را مورد بررسی قرار دهد.

نکته بسیار مهم در این میان انتخاب روشها٬تکنیک ها و مواد مناسب برای این گونه بازسازی ها می باشد. صرف نظر از اینکه جراحی برای جایگذاری تعداد زیاد ایمپلنت در فک های بی دندان نیازمند علم و توانایی ویژه ای می باشد٬ملاحظات خاص پروتزی سبب می گردد که ساخت و نصب دندانهای متکی بر ایمپلنتها در چنین بیمارانی یک درمان کاملا تخصصی محسوب شود. به این ترتیب که درمانهای وسیع پروتزی متکی بر ایمپلنت که نه تنها دندانهای از دست رفته را بلکه در بسیاری از موارد نسوج نرم و سخت از دست رفته را نیز جایگزین می کند نیازمند علم٬تجربه و تسلط کافی به علم پروتزهای دندانی دارد که معمولا در نتیجه درمان کاملا تخصصی و نیازمند به متخصص پروتز خواهد شد. متخصص پروتز با توجه به آموزشهای لازمی که در این زمینه دیده است با انتخاب روش و مواد مناسب بهترین نتیجه درمانی را برای بیمار فراهم می نماید.


انواع روشهای جایگزینی کامل دندانهای یک یا هر دو فک احتیاج به بررسی و مشاوره قبل از عمل جراحی ایمپلنت دارند. بسته به موقعیت و تعداد ایمپلنتهایی که در یک فک گذاشته می شود می توان انواع مختلف پروتزها را برای جایگزینی دندانها بکار برد. با حداقل دو ایمپلنت در فک پایین می توان به بیمار دست دندان متکی بر ایمپلنت و مخاط داد. این حداقل درمان ایمپلنتی برای یک بیمار بی دندان محسوب می شود. معمولا به بیمار توصیه می شود تا از حداقل چهار ایمپلنت برای نگهداری پروتز متحرک استفاده کند. در این شرایط فشار ناشی از دست دندان متکی بر ایمپلنت بین تعداد بیشتری ایمپلنت و همینطور سطح وسیع تری از استخوان توزیع شده و خطر تحلیل استخوان و از دست رفتن ایمپلنتها را کمتر و همینطور کند تر می کند. برای استفاده از دست دندان فک بالا متکی بر ایمپلنت نیاز به حداقل چهار ایمپلنت می باشد. در بسیاری از مواقع در صورتیکه سایز ایمپلنتها٬کیفیت استخوان و توزیع ایمپلنتها مناسب باشد می توان بخش کام دست دندان بالا را حذف کرد تا به این ترتیب بیمار از تماس غذا با مخاط کام خویش بیشتر لذت برده و طعم غذا را بیشتر حس کند.

 

با تمهیدات خاصی و روشهای ویژه ای با چهار ایمپلنت در هر فک٬بیمار امکان داشتن دندانهای آکریلی ثابت را خواهد داشت. به این نوع از درمان اصطلاحا All on 4 می گویند. در این روش برای هر فک چهار ایمپلنت با زاویه و سایز مشخص قرار داده شده و پروتز نهایی به کمک پیچ بر روی ایمپلنتها مستقر می گردد. این نوع درمان برای بیمارانی که به دلیل از دست دادن میزان زیادی استخوان و عدم توانایی تحمل جراحی های سنگین پیوند استخوان٬نمیتوان در نواحی خلفی فکین ایمپلنت قرار داد٬بهترین روش برای داشتن دندانهای ثابت محسوب می شود. در حقیقت در این روش از استخوان موجود فکین حداکثر استفاده شده و با حداقل تعداد ایمپلنت دندانهای ثابت به بیمار تحویل داده می شود. باید یادآوری کرد که تنها بیمارانی با شرایط ویژه کاندید این نوع درمان هستند. بیمارانی که استخوان کافی برای قرار دادن تعداد بیشتری ایمپلنت دارند و یا اینکه امکان بازسازی استخوان از دست رفته با جراحی های مکمل وجود دارد٬ترجیحا باید درمان مناسب تری را شروع نمایند که در زیر به آن پرداخته می شود. 

با حداقل۶ایمپلنت در فک پایین و بین۶تا ۸ایمپلنت در فک بالا بیمار این امکان را دارد که دارای دندانهای ثابت سرامیکی شود. با توزیع مناسب و انتخاب سایز درست ایمپلنتها می توان ۱۲-۱۴دندان ثابت از جنس سرامیک ـ چینی ـ برای بیمار طراحی کرد. با افزایش تعداد ایمپلنتها نیروهای ناشی از جویدن در سطح وسیع تری پحش خواهد شد و به این ترتیب کیفیت درمان افزایش خواهد یافت. دندانهای سرامیکی دوام بیشتر٬زیبایی مناسب تر و ثبات رنگ طولانی تر دارند. این دندانها بیشتر به دندانهای طبیعی بیمار شبیه هستند. این نوع دندانها را هم میتوان به کمک چسب های مخصوص بر روی پایه های مورد نظر چسباند و هم می توان توسط پیچ های مخصوص بر روی ایمپلنتها پیچ نمود. انتخاب نوع دندانها بر عهده متخصص پروتز بوده و با مشورت با جراح از اول درمان مشخص خواهد شد.در این نوع درمانهای پروتزی حتی می توان بخشی از لثه از دست رفته بیمار را نیز توسط سرامیک های صورتی رنگ بازسازی نمود. با توجه به تنوع وسیع سرامیک های دندانی امکان ساخت دندانهایی هر چه طبیعی تر و زیباتر در این روش وجود دارد. طبعا بدلیل افزایش تعداد ایمپلنتها و همینطور پیچیدگی ساخت پروتزهای سرامیکی هزینه درمان نسبت به حالات قبلی بیشتر خواهد بود. تعیین و برآورد دقیق هزینه در همه انواع درمانهای پروتزی منوط به معاینه دقیق و انجام آنالیزهای مختلف خواهد بود.

بارگذاری فوری ایمپلنتها  Immediate loading

جایگزینی دندانهای از دست رفته به کمک ایمپلنت٬همانطور که پیشتر به آن اشاره شد٬روش درمانی کاملا پذیرفته شده در دنیای دندانپزشکی امروز محسوب می شود. هر دندانپزشکی که آموزش کافی در این زمینه دیده باشد می تواند موارد ساده و غیر پیچیده را به این روش درمان نماید. از عمر درمانهای ایمپلنتی٬آنطور که امروز بکار می روند٬بیش از ۴۰سال می گذرد و همین امر این نوع درمانها را به روشهایی قابل اطمینان تبدیل نموده است. برای جایگزینی دندان یا دندانهای از دست رفته نیاز است بعد از قرار دادن ایمپلنت ها در استخوان فک٬بسته به کیفیت استخوان و تکنیک جراحی٬۲تا ۶ماه صبر شود تا استخوان با ایمپلنت اتصال مطلوب پیدا کند. در این مدت معمولا دندانی بر روی ایمپلنت قرار داده نمی شود تا استخوان فرصت کافی برای بازسازی پیدا کند. در چنین مواقعی بیمار مجبور است یا طول مدت زمان تعیین شده را با بی دندانی تحمل نماید و یا اینکه از دندانهای موقت متحرک متکی بر دندانی مجاور یا لثه روی ناحیه جراحی شده استفاده کند. در هر حالت دندانهای موقت کمک چندان زیادی به بیمار نخواهند کرد و بعلاوه ممکن است خطر تحلیل استخوان و لثه اطراف ایمپلنتها را افزایش دهند.

تکنیک ها و مطالعات بسیار جدید در ۱۵سال اخیر ثابت نموده اند که در بسیاری موارد می توان از همان روز جراحی بطور مستقیم ایمپلنتها را بارگذاری کرد. یا به عبارت دیگر از روز جراحی می توان به بیمار دندانهای ثابت متکی بر ایمپلنت داد.این دندانها البته غالبا بصورت موقت بوده و از جنس کامپوزیت یا رزین می باشند که بعد از ۲تا ۳ماه با دندانهای دائمی سرامیکی عوض خواهند شد. انجام چنین عملی نیاز به برنامه ریزی بسیار دقیق٬هماهنگی کامل جراح و متخصص پروتز و لابراتوار٬استخوان مناسب٬ایمپلنتهای ویژه این کار و از همه مهم تر دانش و تجربه کافی دارد.

این نوع درمانهای ایمپلنتی علاوه بر اینکه ظرف مدت بسیار کوتاهی – یک تا ۳روز – دندانهای از دست رفته را به روش مناسبی جایگزین می کند مزایای بسیار دیگری نیز دارد. از جمله افزایش تراکم و کیفیت استخوان اطراف ایمپلنتها٬بهبود کیفیت و ظاهر لثه اطراف ایمپلنتها٬عدم ایجاد تغییر در پوست و لبها و گون ها که ناشی از فقدان دندانها به مدت نسبتا طولانی خواهد بود.

در این روش درمانی بلافاصله بعد از عمل جراحی مراحل ساخت دندانهای موقت متکی بر ایمپلنت آغاز می شود و بسته به نوع طرح درمان بصورت مستقیم و فوری در همان جلسه جراحی و یا غیر مستقیم و لابراتواری به فاصله اندکی بعد از جراحی دندانها آماده شده و بر روی ایمپلنتها نصب می گردند. در طی دو تا سه ماه آینده بیمار از رژیم غذایی نرم استفاده نموده تا فشار مضتعف به ایمپلنتها وارد نگردد. رعایت بهداشت در موفقیت درمان نیز بسیار مؤثر است. بعد از طی شدن مدت لازم بنا به تشخیص متخصص پروتز با یا بدون قالبگیری مجدد دندانهای اصلی بیمار که معمولا از جنس سرامیک می باشد٬طراحی و ساخته خواهند شد و جایگزین دندانهای موقت می شوند.

ثابت شده که این نوع درمان ایمپلنت با درمانهای عادی که مدت طولانی بیمار بی دندانی را تحمل می کند از نظر موفقیت تفاوتی نداشته و حتی کیفیت استخوان تشکیل شده در اطراف ایمپلنت به مراتب از حالت عادی بهتر است. دکتر نواب با انجام بارگذاری فوری بر روی بیش از ۱۳۰۰ایمپلنت در طی ۷سال گذشته و نداشتن حتی یک ایمپلنت از دست رفته موفقیت این نوع درمان را ۱۰۰٪ می داند و با اطمینان کامل این نوع درمان را برای بیماران خود انجام می دهد.

هم اکنون با ما تماس بگیرید...
فارسی