دندانپزشکی زیبایی

Dental Laminate

اهمیت زیبایی در قرن بیست و یکم بر هیچکس پوشیده نیست. حتی بی تفاوت ترین افراد نیز در سالهای اخیر به ظاهر خود بیش از پیش اهمیت می دهند. نگرش به زیبایی در جوامع مختلف متفاوت می باشد. اما تمایل به زیبایی در نهاد همه انسانها صرف نظر از جنس٬نژاد و قومیت بصورت ذاتی وجود دارد. درمانهای زیبایی محور بطور کلی به دو دسته تقسیم می شوند؛ درمانهایی که توسط بازسازی نسوج از دست رفته زیبایی را به بیمار برمیگردانند و گروه دیگر درمانهایی که با اصلاح شکل و فرم نسوج موجود زیبایی را به بیمار برمی گردانند. در هر دو نوع درمان این قابلیت وجود دارد که با بدست آوردن زیبایی مطلوب جوان سازی نیز انجام شود.

موقعیت دهان و دندانها در زیبایی صورت منحصر به فرد و ویژه است. از آنجا که دهان که شامل لبها٬فک پایین٬زبان و حتی بخشی از گونه ها می باشد و تنها قسمت متحرک صورت است نقش بسیار مهمی در بیان احساسات فرد بر عهده دارد. گذشته از قدرت تکلم که بطرز جالبی آنهم در این ناحیه از صورت واقع شده است٬بسیاری از مفاهیم روحی  و روانی با دینامیک دهان قابل انتقال می باشد که یکی از مهمترین آنها لبخندمی باشد.

در دنیای امروز برای داشتن زندگی موفق باید از زیبایی به عنوان یک عامل بسیار تأثیر گذار یاد کرد. زیبایی لبخند یک فرد در غالب وجوه زندگی شخصی و اجتماعی وی می تواند اثر گذار باشد.لبخند زیبا به مرور تصویری را که فرد از خود نه تنها برای خود بلکه برای دیگران ترسیم می کند٬تغییر می دهد. با استمرار این تغییر نگرش٬در ذهن فرد به آرامی برداشت های جدیدی از ظاهرش بوجود می آید. به این جریان فکری جدید باید ترشح مقادیر قابل توجهی از نروپپتین های خاص در نرون های عصبی را نیز اضافه کرد که در طی مدت کوتاهی باعث می شود شخص از مرحله تصویر سازی برای خود به مرحله خود باوری برسد. نتیجه نهایی این تغییرات شگرف پدیده ای آشنا و مطلوب به نام اعتماد به نفسخواهد بود. ثابت شده است که تغییرات مثبت ظاهری سبب می شود مغز جهت گیری هدف داری در بهبود احساسات درونی شخص برای خود بوجود آورد.

هیچ کس نمی تواند قدرت عظیم تأثیر گذاری تغییرات ظاهری مطلوب را در روحیه افراد انکار کند. انجام درمانهای زیبایی در افراد میانسال که کمک به بهبود ظاهر آنها می کند به دفعات نشان داده است که امید به زندگی طولانی تر با روحیه بهتر را در آنها تقویت می کند و این امر نه تنها از طریق جوان سازی ظاهر افراد مورد نظر بدست می آید بلکه در مطالعات مکرر ثابت شده است که از طریق تغییر در ساختار و شیمی مغز سبب می شود که اشخاص رویکرد متفاوتی در رابطه با زندگی خود اتخاذ نمایند. همین اثرات در افراد جوان تر که در ابتدا از ظاهر خود رضایت نداشته اند٬بعد از انجام درمانهای زیبایی با تغییر تصاویر ذهنی و بازخورد اجتماعی مثبت به وفور دیده شده است.

زندگی امروزه در وجوه مختلف بشر را ترغیب به رسیدن به موفقیت می کند. بر هیچکس پوشیده نیست که داشتن لبخندی زیبا در تمامی ابعاد زندگی ما چقدر مهم و اثر گذار است. از عمیق ترین لایه های زندگی شخصی٬زناشویی و احساسی انسانها گرفته تا مهمترین اتفاقات اجتماعی روزمره از قبیل موقعیت اجتماعی افراد٬شغل٬ارتباطات اجتماعی و کاری و هزاران وجه دیگر زندگی مدرن امروزی٬همه و همه با داشتن لبخندی زیبا رنگ و بوی دیگری به خود خواهند گرفت. احساس رضایت از ظاهر دندانها و صورت برای هر کس ناخودآگاه روی بشاش به ارمغان می آورد. در زندگی خود حتما افرادی را مشاهده کرده اید که برای خندیدن زیاد به دنبال بهانه نمی گردند. اغلب این افراد دارای لبخند های زیبایی هستند و خود نیز به قدرت شگرف لبخندشان واقف هستند.

بدون شک در جامعه پیشرفته امروز کارهایی که یک لبخند زیبا می تواند انجام دهد را نمی توان با صورت عبوس پیش برد.

بوجود آوردن و طراحی یک لبخند زیبا امری فراتر از طراحی و ساخت دندانهای زیبا می باشد. برای نیل به موفقیت در این زمینه شخص مورد نظر را باید از زوایای مختلف مورد بررسی و آنالیز قرار داد. کاراکتر افراد و شخصیت آنها به همان اندازه در طراحی لبخندشان تأثیر می گذارد که سن و جنس آنها مهم می باشد. با تشخیص نادرست و ارتباط بر قرار نکردن با افراد٬متأسفانه درک درستی از خواسته ها و نیازهای آنها به همراه نخواهد آورد. به این مسئله این نکته را نیز باید اضافه کرد که در بسیاری از موارد شخص مراجعه کننده خود به درستی شناختی از آنچه که انتظار دارد را ندارد. در اینگونه موارد متخصص زیبایی باید با شناخت بیشتر نیازهای واقعی افراد را کشف نماید در غیر اینصورت نتیجه درمان برای بیمار قابل قبول نخواهد بود حتی اگر دندانهای بسیار زیبایی برای وی طراحی شده باشد.تئوری های مختلفی وجود دارد که از روی شخصیت افراد می توان به کمک آنها فرم کلی دندانها را طراحی نمود. بطور مثال برای یک خانم جوان با روحیه لطیف طراحی دندانهای قدامی با زواید مشخص و سطوح صاف درمانی اشتباه است. اینگونه طراحی ها سبب القا حس خشونت شده و معمولا مربوط به افرادی است که بسیار سختکوش و با پشتکار هستند. به این ترتیب با اینکه حاصل درمان دندانهای زیبایی می باشد ولی برای بیمار و بیننده های وی این باور را القا می کند که این دندانها به این خانم تعلق ندارد. بر عکس اگر هنگام طراحی دندانها برای چنین شخصی ملاحظات شخصیتی وی را در نظر بگیریم باید دندانهایی با زوایای گردتر و سطوح محدب طراحی شوند تا با کاراکتر وی نه تنها همخوانی داشته باشند بلکه به نوعی آنرا تقویت نمایند. تغییر شخصیت انسانها تنها با تغییر فرم و الگوی دندانی شان امکان پذیر نیست. بنابراین توجه به نکات بسیار مهم می باشد. شغل٬موقعیت اجتماعی و آینده کاری افراد همه و همه در تصمیم گیری در رابطه با فرم و شکل و رنگ دندانها از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. مسلما طراحی لبخند برای یک مدیر کارخانه با یک طراح لباس و یا مدیر بازرگانی یک شرکت بزرگ کاملا با هم متفاوت خواهند بود.

در کنار مسائل اجتماعی افراد٬خصوصیات ظاهر آنها نیز در طراحی دندانها و لبخند بسیار مؤثر می باشد. بسیاری از متخصصین دندانپزشکی زیبایی اعتقاد دارند که شکل دندانهای قدامی افراد تابع شکل صورت آنها می باشد. به بیان دیگر دندانها مینیاتوری از کل صورت هستند. بنابراین هنگام طراحی لبخند باید به شاخص های مهم صورت نیز توجه نمود. تکرار این نکته ضروری است که داشتن دندانهای زیبا الزاما به معنی داشتن لبخندی زیبا نیست. لبخند زیبا به عناصری احتیاج دارد که فرا تر از دندانهای زیبا می باشد. مهمترین عامل در بوجود آوردن لبخندی زیبا٬ایجاد هارمونی بین اجزا مختلفی است که با اینکه بصورت جداگانه هر کدام دارای هویت مستقلی هستند اما در کنار یکدیگر قرار گرفتنشان و ایجاد یک رابطه درست مفهومی کامل تر و وسیع تر را به چشم بیینده منتقل می کند.رابطه رنگ دندانها با رنگ لثه٬پوست و حتی چشمان شخص نیز در همین مقوله می گنجد. پیدا کردن این ارتباطات به دندانپزشک زیبایی کمک می کند تا بهترین نتیجه درمانی را نه تنها برای بیمار بلکه برای خودش به ارمغان بیاورد. بسیاری از اوقات لذتی که کار نهایی در خود دندانپزشک بوجود می آورد فراتر از هر دستمزدی باعث خشنودی او خواهد شد.

اثرات روحی – روانی نقایص دندانی

همه ما با افرادی روبرو شده ایم که در هنگام صحبت کردن یا خندیدن بطور ناخود آگاه با دست جلوی دهان خود را می گیرند و یا اینکه خود اینچنین تجربه ای را داشته ایم. وجود نقص در موقعیت٬شکل و فرم٬رنگ و رابطه دندانها – به ویژه دندانهای قدامی – سبب می شود فرد از لبخند و یا دیده شدن دندانهای خود ناراضی باشد. نتیجه چنین برداشتی از خود باعث می شود فرد تصویری نازیبا از خود در مغزش ترسیم نماید. نتیجه چنین تصور ذهنی بصورت خودکار بر رفتارهای ارادی و غیر ارادی فرد تأثیر می گذارد. یکی از اثرات بارز این مسئله تغییر تونوسیته عضلات خواهد بود. عضلات بدن به ویژه عضلات ناحیه سر و صورت و گردن در حالت استراحت دارای حداقل انقباض می باشند که به آن تونوسیته عضلانی گفته می شود. این امر باعث نگهداری پوست در حالت مطلوب می شود.هر گونه تغییر در این مکانیزم حداقل انقباضی سبب می شود تغییراتی را در پوست مشاهده نماییم. همانطور که ثابت شده یکی از دلایل پیدایش پیری در پوست صورت تغییر فعالیت عضلانی می باشد. بنابراین طبیعی به نظر می رسد که فردی که از ظاهر لبخند خود ناراضی است به طور ناخودآگاه خود را به سمت پیر شدن پیش می برد. این مسئله در کنار اثر تخریبی روحی نارضایتی از ظاهر خود٬باعث کاهش اعتماد به نفس فرد می شود. تمامی این عوامل بصورت یک زنجیره به پیوسته٬ارتباط خارجی فرد را دستخوش آسیب های جدی می نمایند. راضی نبودن از ظاهر لبخند تنها در اثر نقایص دندانی بوجود نمی آید. گاهی اوقات دندانها هیچگونه نقصی ندارند٬تنها ترکیب مجموعه دندانها و بافت نرم اطراف آنها همخوانی با کلیات صورت فرد ندارد. بطور مثال دندانهای بسیار درشت در صورتی ظریف و کوچک هماهنگی لازم را برای داشتن لبخندی زیبا بوجود نمی آورند. و یا وجود فاصله بین دندانهای قدامی فرد تصویر لبخندی ناخوشایند را بوجود می آورد٬هر چند که دندانها از نظر فرم و شکل و رنگ هیچگونه مشکلی ندارند.

برعکس موارد فوق الذکر٬هنگامی که فرد از لبخند و دندانهای خود راضی است بطور محسوسی افزایش میزان اعتماد به نفس را از خود نشان می دهد. در دنیای امروز همانطور که پیشتر اشاره شد یکی از عوامل اصلی موفقیت٬داشتن ارتباط مؤثر و کارآمد با دیگران است. وجود اعتماد به نفس از ضروریات برقراری یک ارتباط موفق محسوب می شود. در بسیاری از موارد ظاهر مقبول و مناسب از ارکان ایجاد اعتماد به نفس می باشد. داشتن تصویر ذهنی مثبت در رابطه با ظاهر لبخند و دندانها بطور محسوسی تونوسیته عضلات صورت را افزایش می دهد. اگر عضلات را داربست پوست محسوب نماییم٬افزایش استحکام این داربست سبب کاهش ایجاد چین و چروک ها در پوست می شود. بالا رفتن میزان کلاژن که نتیجه افزایش تونوسیته عضلات است٬سبب می شود که پوست جوان تر و زیباتر جلوه کند.

یادمان باشد که جوان شدن نیازی به اکسیر جوانی ندارد. علم در حال حاضر آنقدر پیشرفت کرده است که به کمک روشهای کم آسب و غیر تهاجمی زمان را به عقب برگرداند. تصور کنید هنگامی که با بازسازی لبخند٬خنده و دندانها خود را در آینه و تصاویر جوانتر و بشاش تر احساس می کنید٬شما به بدن خود فرمان می دهید که زمان را به عقب برگرداند. تأثیر ذهن بر بدن و برعکس اکنون غیرقابل کتمان است.

ما آنطور که می اندیشیم هستیم.

هم اکنون با ما تماس بگیرید...
فارسی